top of page
Ara
  • neysseno

Kartopu etkisi.

Katlanarak büyüme anlamına gelen bu terim çoğu kez finansal cümleler ile süslense de esası duygularımıza hislerimize dayanır. Özellikle bugün saatlerdir kartopu oynamışken bunu yazmamak olmazdı diye düşünüyorum. Çünkü unuttuğum bir yüz ifadem var simamda çocukluk yıllarımdan kalan…


36 yaşında insan bağır çağır sokakta oyun oynarken çok şey geliyor aklına ısınmak için artık içeri girdiğinde… Sadece 2 saat ellerimin buz tutmuş olması kalbimi öylesi ısıttı ki, sanırım yanak ve kulaklarım da bu nedenle kıpkırmızı.. Kan dolaşımım içeride mutluyum diye şarkılar eşliğinde dolaşıyor desem yeri var.


Normalde inanılmaz üşüyen biriyim ben, saatlerdir karların içinde ayaklarım sırılsıklam hiç üşümedim sevgili okur, tam tersi eldivensiz elledim karları, yüzümü havaya kaldırıp hiç kırpmadım gözlerimi.. Yerlere yattım yuvarlandım hatta. Yıldız olmayı da özlemişim karın üzerinde onu da yaptım.. Hayatın gücüne gidebilir çünkü 2 saat çalışmadım mesai saatlerim içinde. Vallahi Kusura bakmasın.


Gülümsedim gülümsedikçe sesli güldüm, eğlendim.. Eğlenen insanları izledim. Bir kahve yaptım kendime karın ortasında onu yudumladım. Buyurun işte size kartopu etkisi. Çoğaldıkça çoğalttım.. Anılarıma bugünü bilinçli olarak dahil ediyorum, hiç unutmayacağım.


Hem İnsan illa derdi, kederi ile katlana katlana büyümüyor ya. Zaten böylesi hiç keyifli değil. Çünkü olumsuz olan her his kartopu etkisine bayılır, öyle ki inanamazsınız gün sonunda mutsuzluğunuza. Sevmiyorum dediğiniz her şey çok kısada nefrete dönüşür; ve bir bakmışsınız yollarınız değişiyor o kişileri gördüğünüzde.. Halbuki geçen yıl o senin en sevdiklerindendi.


Aslında ne gerek var değil mi.. Herkesle karşılaş o yolda işte de yolunu değiştirme. Ama tabi büyük hatalar da yapma ki karşılaştıklarınla yüz yüze gelebilecek anların da baki kalsın..

Bunu atlamamak lazım elbette. Yoksa değil aynı yol; aynı yer yüzünde nefes aldığını bildiğinde sana zulüm gelen anların, insanların da var. Olabilir.

Ama az tut bunların sayılarını işte. Abartma, katlama.

Özetle lapa lapa kar yağıyor dışarıda..

Sevgini büyüt sevgili okur.. Gülümsemeni büyüt.. Bunları katla..


Kartopu etkisini tanımlamak için katlanarak büyüttüğün şeyin adı illa milli sermayen falan olmasın… Sol yanını genişlet sen; insan safını… Gör bak nasıl değişecek hayatındaki sen ve herkes.


Ve Sevgili hayat hiç darılma gücenme de,

bugün müsaadenle özlediğim 2 saati çaldım senden; canıma yüreğime değsin..

Oh olsun.

Ve canım kardan adam.. Hiçte soğuk değilsin..

İyi ki varsın. Sana da çokça sevgiler.

Syg,


Antika Ayna


71 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


Yazı: Blog2_Post
bottom of page